Inne

Czy do diesla można założyć gaz?

W trakcie pandemii właściciele samochodów chcą rozwiązań niedrogich i efektywnych. Myślą nad tym, czy w jednostce diesla sprawdzi się gaz LPG. Decydując się na podobną ewentualność, należy wziąć pod uwagę korzyści. One zaś mogą być słabsze od oczekiwanych.

Paliwo gazowe w dieslu

Wykorzystanie paliwa gazowego w jednostce wysokoprężnej nie jest nowością. Mieszkańcy Australii od kilku dekad wykorzystują taką metodę w pojazdach roboczych. To rozwiązanie działa najkorzystniej w takich urządzeniach.

W naszym kraju instalacja gazowa do diesla kusi zatem przede wszystkim przedsiębiorstwa posiadające ciężarówki bądź pojazdy komunikacji zbiorowej.W osobówkach odznaczających się niskim przebiegiem system LPG zamontowany w dieslu zwraca się dość opornie. 

3 typy zasilania gazowego dla diesla

Zastosowanie w dieslu instalacji gazowej praktycznie nigdy nie przesądza działania silnika jedynie na gazie ziemnym. Co prawda istnieje taka możliwość, proponowana poprzez tzw. program jedno paliwo, ale wiąże się ona z potrzebą przerobienia całego silnika.

Drugie rozwiązanie to program dwa paliwa: do komory spalania wtryskuje się ropę i gaz. Przy instalacji tego typu wymagane jest wyposażenie w nowe oprogramowanie komputera, który nadzoruje pracę jednostki napędowej. 

Jeszcze jedna opcja, czyli diesel gaz, odznacza się niższymi kosztami, dzięki czemu jest osiągalna dla znacznej części kierowców. LPG zajmuje tu najwyżej trzydzieści procent mieszanki paliwowej – silnik nie doświadcza zatem poważnych zmian.