Dobroczynne działanie jagód Acai

Dobroczynne działanie jagód Acai

Jagody acai to małe, okrągłe, ciemnopurpurowe owoce amazońskiej palmy o smaku zbliżonym do czekolady. Od niedawna reprezentują Brazylię w światowej lidze superowoców i kojarzą się ze zdrowym stylem życia. Goszczą na stołach gwiazd sportu i show biznesu. Wystąpiły nawet  w programie telewizyjnym Oprah Winfrey, która jest ich wielką fanką.

Sławę zawdzięczają przede wszystkim swoim wartościom odżywczym, które zdaniem londyńskiego Timesa „zawstydzają inne owoce”. W ich miąższu znajdziemy witaminy A, B1, B2, B3, C    i E, potas, wapń, magnez, cynk, miedź, fosfor. Dzięki tym składnikom idealnie sprawdzają się jako suplement diety, bo chronią organizm przed wyjałowieniem w czasie odchudzania.

Zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3, 6 i 9 odpowiedzialne za pracę mózgu, zwiększające odporność organizmu oraz przyspieszające metabolizm. Dobroczynny wpływ na organizm mają zawarte w jagodach acai fitosterole. Są to tłuszcze roślinne, blokujące wchłanianie cholesterolu.

Jagody acai zawierają duże ilości antocyjaninu. Jest on jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy. Substancje te zwalczają powstające w komórkach podczas oddychania wolne rodniki, których nadmiar może prowadzić do rozwoju miażdżycy, chorób serca, nowotworów  i cukrzycy. Przeciwutleniacze opóźniają także proces starzenia się skóry.

Przeprowadzone niedawno przez doktora Stevena Talcotta z uniwersytetu stanowego na Florydzie wykazały, że jagody acai mają jeszcze od 50 do 75 niezidentyfikowanych składników.

Palmy, których owocami są jagody acai, rosną tylko w amazońskiej dżungli Brazylii, gdzie gleba jest bogata w składniki mineralne. Ze względu na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych, owoce muszą zostać przetworzone w ciągu doby od zerwania. Na rynek polski trafiają w formie proszku, tabletek odchudzających oraz od niedawna jako zamrożony mus ACAICO.   

Tysiąc lat temu amazońskie plemię Ka’apor spożywało świeże jagody acai wspólnie  z maniokiem. Od tego czasu wiele się zmieniło. Obecnie owoce acai znajdziemy w koktajlach, drinkach, deserach i potrawach śniadaniowych. Możemy przygotować je sami lub spróbować  w należącej do polskiego dystrybutora acai restauracji Bezgraniczna, położonej przy ul. Grzybowskiej w Warszawie.

Moim zdaniem acai to idealna propozycja dla ludzi dbających o zbilansowaną dietę i zdrowy wygląd.

www.leczeniehemoroidow.com.pl www.pamiec.org www.rzesy.net