Wakacje Bułgaria

Wakacje Bułgaria

polecamy
bułgaria
Republika Bułgarii leży w południowej części Półwyspu Bałkańskiego,

miejsca, które od stuleci jest świadkiem przenikania się kultur Zachodu i Wschodu. Niemal 500 lat panowania Turcji pozostawiło do dziś widoczne ślady w wielu dziedzinach bułgarskiego życia - sztuce, muzyce, kuchni. Jednak w niczym nie przytłumiło rodzimej kultury: języka bułgarskiego, prawosławnej religii i słowiańskiego temperamentu. Wielu Polakom Bułgaria wciąż kojarzy się z latami ´80 poprzedniego stulecia, kiedy ten piękny kraj był szczytem wakacyjnych marzeń, zarówno ze względu na słoneczną pogodę, jak i "poprawność ustrojową". Tymczasem, Bułgaria przeżywa swoje turystyczne odrodzenie i szybko pnie się do góry w rankingach najmodniejszych urlopowych miejsc. Jej wielką zaletą jest bogata kultura, ukształtowana w dużej mierze przez religię prawosławną. Mieszkańcy są bardzo dumni z historii swojego kraju, cyrlicy, która prawdopodobnie zapoczątkowała wszystkie alfabety słowiańskie, a przede wszystkim z wiary, która zdołała przetrwać długie lata komunizmu. Jej wyraz stanowią liczne klasztory i cerkwie, m.in. 120 monastyrów ( w tym kilka wykutych w skale), w których żyje ok. 200 mnichów klauzulowych. Wiele z nich to wspaniałe zabytki architektury, gromadzące wiekowe zbiory książek i malowideł, a jednocześnie żyjące współczesnym życiem i wciąż rozwijające się. Najstarsze i najpiękniejsze z nich to: monastyr Rilski, Przeobrażeński, Ivanowski, i Aładżański. Turyści, za niewielką opłatą, mogą zakwaterować się właśnie w jednym z górskich monastyrów. Gwarantuje to niezapomniane wrażenia: dziewiczy spokój, odgłosy lasu i górskich strumieni, a nad ranem cerkiewne śpiewy odprawiane przez mnichów.
Oczywiście to tylko jedna strona Bułgarii. Mniej wymagający goście, mogą udać się do największych, w pełni cywilizowanych miast: Sofii, Płowdiwu, Warny i Burgasu, albo prosto nad Morze Czarne, do bardzo licznych kurortów: Nessebaru (Nesebyru), Słonecznego Brzegu, Primorska, Sozopolu czy Złotych Piasków. Na pierwszy rzut oka, miejscowości te są bardzo podobne do wielu innych na zachodzie Europy. Oferują standardowe rozrywki: pogodny klimat, ciepłe i czyste morze, dyskoteki, kluby, sporty wodne i wyśmienitą, regionalną kuchnię. Jednak dzięki silnym wpływom wschodu, rustykalnej kultury i języka, atmosfera jest tu zupełnie inna – wręcz unikatowa.

Informacje praktyczne: Amatorom kąpieli nad Morzem Czarnym polecamy wyjazd od czerwca do października, ponieważ temperatura wody i powietrza jest wówczas najwyższa. Językiem urzędowym jest język bułgarski, pisany cyrylicą, stosowany jest również turecki. Jednak każdy kto zna trochę język rosyjski, na pewno nie będzie miał trudności z porozumieniem. Jednostka monetarna – leva bułgarska.
www.leczeniehemoroidow.com.pl www.pamiec.org www.rzesy.net