Co to są olejki eteryczne?

Co to są olejki eteryczne?

Piękny zapach jest tym co powoduje, że człowiek widzi świat dookoła siebie piękniejszym, że łatwiej się relaksuje, że chce mu się żyć. Bez wątpienia tak działają, wciąż jeszcze tak mało wykorzystywane (a szkoda!) olejki eteryczne, które oprócz pięknego zapachu mają jeszcze wiele innych możliwości zastosowań.

Co to jest olejek eteryczny?

Olejki eteryczne to naturalne substancje, które otrzymuje się z różnych elementów roślin na całym świecie. To esencja ekstraktów tego co jest w roślinie najcenniejsze. Złożona z bardzo wielu składników chemicznych, ma wiele zastosowań. Cechą charakterystyczną olejków eterycznych jest ich intensywny, piękny zapach, ale to tylko jedna z wielu właściwości, w którą natura wyposażyła ten swój mały cud. Uzyskiwane są poprzez wyciskanie, destylację czy ekstrakcję- w zależności od tego z jakiego typu rośliny i z jakiej ich części są uzyskiwane.

Olejki eteryczne i ich zastosowanie

Pierwsze wzmianki o olejkach eterycznych pochodzą już z starożytności. I o ile wierzyć w prawdziwość źródeł już Kleopatra korzystała z ich dobroczynnego wpływu. Do jej ulubionych zapachów należał zapach róży i jaśminu. A gdy w 1922 roku archeolodzy otworzyli grób Tutenchamona z jego wnętrza wydobył się różany zapach. Wzmianki o olejkach eterycznych można znaleźć również u Hipokratesa czy Teofrasa z Ersos.
Olejki eteryczne mają wiele zastosowań, które doskonale wpływają zarówno na zdrowie psychiczne jak i człowieka osoby, która je stosuje. Od wielu lat są stosowane jako specyfiki w dermatologii, medycynie naturalnej oraz w kosmetologii. Przypisuje się im również wszystkie zalety jakie powinien posiadać skuteczny afrodyzjak.
W medycynie naturalnej najczęstszym sposobem wykorzystywania olejków jest aromaterapia, czyli leczenie zapachami, które ma działanie przede wszystkim relaksacyjne. Ponadto olejki eteryczne mają działanie wykrztuśne oraz bakteriobójcze. Niektóre z nich mają działanie przeciwbólowe. Doskonale sprawdzają się od odświeżania i dezynfekcji pomieszczeń. Ponadto bywają one stosowane również przy produkcji perfum tych z najwyższych półek.

Jak zrobić olejek eteryczny?

Olejek można wykonać domowym sposobem i wcale nie jest to trudne! Jedną z metod jest zebranie potrzebnych ziół o podzielenie ich na pół. Jedną z części kładzie się na górze podwójnego bojlera ( w wydaniu domowym mogą to być garnki z wodą postawione jedne na drugim). Do ziół nalewa się odrobinę oleju np. migdałowego lub winogronowego i gotuje na wolnym ogniu około dwóch godzin. Następnie wyciska się z ziół przez bawełnianą szmatkę olejek, a resztę ziół wyrzuca. Potem podobnie postępuje się z drugą częścią ziół. Uzyskany olejek przechowuje się w ciemnej butelce z dodatkiem witaminy E. Warto wiedzieć, że w przypadku bardzo delikatnych ziół nie gotuje się ich, ale moczy w oleju przez kilka tygodni. Gotowe naturalne olejki eteryczne można kupić również w dobrych sklepach kosmetycznych.

Właściwości olejków eterycznych

Każdy z olejków eterycznych ma wyjątkowe właściwości i warto je poznać za nim zdecydujemy się na zastosowanie. Do najpopularniejszych, a zarazem najczęściej wykorzystywanych olejków eterycznych należą:

Olejek z anyżu- ma właściwości wykrztuśne, oraz antyseptyczne, stosowany jest w chorobach górnych dróg oddechowych; stosowany na ukąszenia owadów;
Olejek z cynamonu- działa przeciwko infekcyjnie oraz przeciwbólowo; bywa wykorzystywany również w zaburzeniach krążenia oraz gdy wystąpią stany zapalne skóry;
Olejek z cyprysu- znakomicie oddziałuje w Czesi stresu gdyż ma działanie uspokajające; stosowany na rany i skaleczenia oraz zwalcza nadmierną potliwość;
Olejek z cytryny- doskonale sprawdza się przy przeziębieniach, wpływa pozytywnie na układ trawienny;
Olejek różany- pomaga ukoić skołatane nerwy, jak również działa tonizująco, ponadto doskonale sprawdza się w czasie migreny, pomaga w nabieraniu sił w zmęczeniu zarówno psychicznym jak i fizycznym;
Olejek eukaliptusowy- pobudza, co doskonale sprawdza się przy niskim ciśnieniu, wykorzystywany w czasie inhalacji gdyż działa leczniczo na górne drogi oddechowe, działa również rozgrzewająco.

Olejki eteryczne w kosmetyce

Olejki eteryczne maja również duże zastosowanie w kosmetyce. Wykorzystywane są do kąpieli gdyż nie tylko działają relaksująco ale również doskonale nawilżają suchą skórę. Ponadto olejki eteryczne wcierane w skórę przeciwdziałają starzeniu skóry oraz przeciwdziałają pomarańczowej skórce gdyż wnikając do organizmu poprawiają krążenie.
Ponadto w dobrych gabinetach kosmetycznych wykorzystuje się jej przy różnego typu zabiegach, jak również są one dodatkiem do kremów mydeł, płynów do kąpieli oraz balsamów do ciała.

Manuka Extra

297 zł 137 zł

Zamów dzisiaj i oszczędź 160 zł, otrzymaj darmową wysyłkę i gwarancję satysfakcji.

Jutro promocja przepada.
www.leczeniehemoroidow.com.pl www.pamiec.org www.rzesy.net