Zdrowie

Chirurg stomatologiczny a dentysta – różnice pomiędzy tymi specjalistami

Nie da się ukryć, że w sytuacji bolących zębów lub wszelkich schorzeń jamy ustnej trzeba wybrać się do specjalisty. Obecnie medycyna jest w stanie nieustannego rozwoju,  a takich specjalistów jest coraz więcej, także kiedy chodzi o dbanie o doskonały stan jamy ustnej i zębów. Wiele osób często zachodzi w głowę, czy z daną dolegliwością lepiej wybrać się do lekarza takiego jak dentysta, czy może chirurg stomatologiczny (Gryfino) to lepsze rozwiązanie. Wyjaśnimy dziś różnice pomiędzy tymi dwoma zawodami, a także przedstawimy, w jakich sytuacjach należy skorzystać z usług jednego lub drugiego. Temat jest bardzo prosty, lecz zdaje się, że stosunkowo niewiele osób zdaje sobie sprawę z tych różnic.

Chirurg dentystyczny, dentysta, a może ortodonta – do kogo należy się udać?

Przede wszystkim warto na samym początku zaznaczyć, że fachy takie jak chirurg stomatologiczny, dentysta, jak również ortodonta, różnią się od siebie, w dużej mierze dość drastycznie.

Denstysta

Zacznimy może od fachu najbardziej powszechnego, a więc dentysty. Dentysta to osoba, która odpowiada za leczenie wszelkich dolegliwości zębów oraz szczęki.

Ortodonta

Ortodonta z kolei to fachowiec, który zajmuje się przede wszystkim regulowaniem ułożenia zębów oraz podejmuje decyzje odnośnie leczenia przy pomocy aparatów zębowych lub też szyn stomatologicznych.

Chirurg stomatologiczny

Z kolei chirurg stomatologiczny to profesjonalista, który wykonuje znacznie szerszy wachlarz zadań z pewnego prostego względu – nie zajmuje się tylko zębami, jak poprzednio opisani specjaliści, ale także całym obszarem jamy ustnej. Czyni to z niego lekarza, który sprosta nawet najbardziej skomplikowanym wyzwaniom, takim jak między innymi implantologia. 

W jakich przypadkach warto wybrać się do chirurga stomatologicznego?

Dobrze wiedzieć, że zakres oferty chirurga stomatologicznego jest o wiele bardziej obszerny od zwykłego stomatologa. W zakres jego usług wchodzi chociażby pozbywanie się zębów mądrości czy usuwanie różnorakich ubytków w zębach, jak również implantologia (Gryfino), a więc wszczepianie implantów zębów. Chirurg stomatologiczny jest również fachowcem, do którego warto wybrać się, kiedy istnieją podejrzenia, że mamy nowotwór kości twarzoczaszki czy też jamy ustnej – dzięki swoim kompetencjom chirurg stomatologiczny (Gryfino) na pewno będzie umiał poradzić sobie z tego rodzaju przypadłościami. Podsumowując, chirurg stomatologiczny to zawód bardzo rozległy i wymagający olbrzymich kompetencji, ale przy tym też odpowiedzialny. Każdy, kto się uda do chirurga stomatologicznego, może liczyć na szybkie zażegnanie nawet najbardziej nieprzyjemnych chorób dotyczących nie tylko zębów, ale i całego obszaru jamy ustnej.