Edukacja

Czy warto zdecydować się na dwujęzyczność

Bez wątpienia w obecnych czasach znajomość języków jest bardzo ważna z tego właśnie powodu warto zaznajamiać dzieci od małego z językami. Dwujęzyczna szkoła podstawowa w Gdańsku jest dobrym pomysłem. Gdańsk, Wrocław czy Warszawa to jedne z miast w których znajdziesz taką szkołę. Zachęcamy, aby przeczytać nasz tekst, celem poznania plusów i zalet dwujęzyczności.

Dwujęzyczność zamierzona – co to jest?

Dwujęzyczność zamierzona jest to zjawisko w trakcie którego rodzice wprowadzają dwujęzyczność do życia dziecka. Kiedy zacząć? Prawdę mówiąc najlepiej będzie wprowadzić dwujęzyczność tak wcześnie, jak tylko będziesz mógł. Z wprowadzeniem dwujęzyczności nie ma po co czekać. Czy wiesz, że noworodek od samym narodzin nieświadomie uczy się melodii języka wraz z poszczególnymi dźwiękami. Na wprowadzenie dwujęzyczności masz czas do trzeciego roku życia dziecka. Warto także zdecydować się na zapisanie dziecka do dwujęzycznej szkoły podstawowej. 

Czym tak naprawdę jest nauczanie dwujęzyczne?

Nauczanie w szkole podstawowej tego typu to system który polega na nauczaniu pojedyńczych przedmiotów posługując się dwoma językami. W efekcie prowadzi się do rozwoju kompetencji językowych, które osiągają uczniowie. Zalety takiego sposobu nauczania to:

  • ustanawianie postaw zrozumienia odmienności geograficznej oraz tej w kulturze obszaru językowego który jest inny niż ojczysty;
  • nauka książek, kultury a także historii krajów innych niż ojczysty;
  • sprawniejszy dostęp do międzynarodowych programów edukacyjnych;
  • zachodzi możliwość dalszej edukacji za granicą.

Dwujęzyczność – jej zalety

Plusów dwujęzyczności jest bardzo wiele. Niżej je wypunktowaliśmy.

Większa tolerancja

Czy wiesz, że dwujęzyczne dzieci widzą świat bardziej różnorodnie i są bardziej tolerancyjne. Dzieje się tak ponieważ intuicyjnie czują, świat nie jest czarno biały. 

Dziecko w przyszłości miało lepszy akcent

Włączaj dziecku piosenki w języku obcym, a będzie ono umiało samodzielnie skorygować swój akcent.

Korzyści dla rodzica

Podjęta decyzja o zaczęciu dwujęzyczności u dziecka przynosi korzyści wszystkim domownikom. Opiekunowie aby nie wprowadzać dziecka a błąd sami muszą nie robić błędów, a czasem także się z nim doszkalać.

Dowiedz się jaki wpływ na rozwój dziecka ma dwujęzyczność

Najnowsze wyniki badań dowodzą, że wychowywanie dziecka w środowisku dwujęzycznym wspomaga rozwój jego mózgu. Myślenie elastyczne i abstrakcyjne u dziecka szybciej się rozwija. Ponadto rozwija ona pamięć krótkotrwałą a także ma ogromny wpływ na naukę kolejnego języka. W przypadku, gdy rodzice położą odpowiedni nacisk na dwujęzyczność, z czasem zakres słownictwa dziecka będzie się zwiększać a to pozwoli na swobodne posługiwanie się dwoma systemami językowymi.