Nowoczesne technologie

Czym jest pamięć masowa i jaką wybrać?

Pamięć masowa jest wykorzystywana do trzymania na niej plików. Pamięcią masową jest przykładowo dysk HDD lub SSD, który jest wbudowany w komputer, ale są też pamięci masowe na dyskach przenośnych. Popularne przenośne pamięci masowe to przykładowo płyta CD, karta pamięci czy pendrive. Jaka jest różnica między pamięcią masową a operacyjną? Jakie pamięci masowe będą odpowiednie do domu, a jakie dla użytkownika biznesowego?

Pamięć operacyjna a masowa

Pamięć masowa służy do przechowywania danych permanentnie. Rzecz w tym, że nie jest ważne czy odłączysz komputer z zasilania, odłączysz dysk, przełączysz go do drugiego komputera, a potem ponownie podłączysz w pierwotnym komputerze, pliki, które zapisałeś będą tam cały czas. Do momentu kiedy ich nie usuniesz z pamięci. 

Pamięć operacyjna natomiast resetuje się zawsze kiedy wyłączasz laptop. Czyli po każdym ponownym uruchomieniu zapisujesz ją na nowo, a ona podczas wyłączania po raz kolejny się wyzeruje. Wynika to z tego, że wykorzystywana jest do wykonywania czynności w danej chwili.

Jaką pamięć masową kupić do domu?

Prywatny nabywca pamięci masowej prawdopodobnie nie potrzebuje dużych zabezpieczeń lub nośników danych, które przechowują terabajty. Dla korzystania z tego w domu bardzo dobrze sprawdzi się flash USB a także karta pamięci. Obydwa znajdziemy w przeróżnych wielkościach i są dostępne w każdym sklepie komputerowym lub supermarkecie. Pamięć flash USB kupimy również w opcjach szyfrowanych – jest to dobre możliwość dla bardziej wymagających klientów pamięci masowej.

Powyższe rozwiązania bardzo dobrze sprawdzą się jeżeli pragniesz zewnętrznego nośnika danych aby mieć na nim dane takie jak zdjęcia, filmy czy muzyka. Jest to także pewnego rodzaju zabezpieczenie na wypadek utracenia tych baz z komputera.

Pozostaje oprócz tego temat pamięci masowej w charakterze dysku twardego. Wyróżniamy dyski HDD i SSD. Ten drugi jest droższy, ale nieporównywalnie trwalszy i szybszy. Jeśli myślimy o rozszerzeniu pamięci laptopa wystarczy kupić dysk HDD, ale jeśli chcielibyśmy przyspieszyć jego pracę lepiej nabyć dysk SSD. Tego typu pamięć masowa jest na stałe montowana do laptopa. W urządzeniach do użytku domowego sprawdzą się obydwie pamięci masowe. Wiele jest podporządkowane temu czy sprzęt służy nam do oglądania internetu i oglądania filmów, czy może do ściągania dużej ilości plików z internetu i grania w gry, które bywają wymagające pod względem sprzętowym.

Jaka pamięć masowa do firmy?

Jeśli szukasz idealnego narzędzia do firmy to na pewno masz całkowicie inne potrzeby w odniesieniu do pamięci masowej niż prywatny użytkownik. Zasadniczo ważniejsza jest ochrona danych, które są tam trzymane. Mowa tutaj zarówno o ochronie przed błędami użytkowników jak i przed oprogramowaniami zewnętrznymi. Powinno się też zwrócić uwagę na tworzenie kopii zapasowej, czy istnieje, jeżeli tak to jak to wygląda, czy jest automatyczne czy trzeba robić to samodzielnie. Co więcej w firmie ważne jest aby wszystkie maszyny działały szybko i bez zakłóceń. Warto więc zweryfikować czy pamięć masowa wspomaga taką procedurę.

W dużych firmach w działach graficznych oraz informatycznych zdecydowanie lepszym wyborem może być dysk SSD niż HDD. 

Ostatnio coraz popularniejsze są całe systemy pamięci masowej, np. NAS. Korzystają one z dostępu do internetu ale tylko dla konkretnych sprzętów. Metoda ta jest korzystniejsza cenowo i bezpieczniejsza niż używanie chmury.

Jeśli chcesz poczytać więcej na temat rozwiązań dla firm, sprawdź Data Experts – serwery pamięci masowej.