Biznes

Czym musi się charakteryzować dobry księgowy?

Władanie wiedzą z dziedziny finansów to nie wszystko aby być doskonałym księgowym. Bezsprzecznie jest to baza i bez takiej wiedzy nie ma szans pracować w tym zawodzie, mimo wszystko księgowy, któremu klienci chcą zaufać powinien cechować się szczególnym charakterem. Jakie cechy charakteru może mieć więc idealny księgowy i kto nadaje się żeby pracować w tym zawodzie? 

Jakie obowiązki ma księgowy?

Zakres obowiązków w biurze rachunkowym może się trochę różnić zależnie od miejsca zatrudnienia. Najczęściej jednak najważniejszym ze zobowiązań może być opieka nad zestawieniami finansowymi i ciągłe nadzorowanie pełnej rachunkowości. Księgowy musi także organizować dokumentację księgową i tworzyć deklaracje podatkowe a także współpracować z Urzędem Skarbowym i ZUSem.

Zdarza się, że biuro rachunkowe bierze obowiązkowi kadrowe, czyli jest to też tworzenie listy płac oraz obliczanie wynagrodzeń, zasiłków a także różnych innych świadczeń dla zatrudnionych osób i podwykonawców.

Co powinien umieć potencjalny księgowy?

Poza teoretyczną i praktyczną wiedzą z zakresu ekonomii oraz wiedzą na temat prawa podatkowego oraz gospodarczego, pracownik biura rachunkowego musi bardzo dobrze czuć się w środowisku pracy. Co to znaczy? Księgowy pracuje głównie z ludźmi – posiada klientów, bez nich nie będzie miał pracy. W związku z tym osoba ta musi cechować się komunikatywnością i otwartością na inne osoby. Praca z pieniędzmi jest związane z wielką obowiązkowością a to często powoduje stres. Tak więc księgowy musi dobrze radzić sobie z nerwami i bez problemu pracować pod presją. Praca w księgowości wiąże się również z wieloma terminami, których trzeba dotrzymać, a to sprawia, że pracownik biura rachunkowego musi dobrze planować swoją pracę i być punktualnym.

Jak zachowuje się dobry księgowy w biurze?

Klienci w pracowniku biura rachunkowego widzą nie tylko specjalistę od rachunkowości ale również doradcę. Profesjonalny księgowy kładzie nacisk na niezaprzeczalną sumienność i jest bezustannie wiarygodny w rozmowie ze swoimi klientami. Z zasady ich słucha oraz wspiera przy podejmowaniu słusznej decyzji. Pracownik biura rachunkowego z zasady stawia na nieprzeciętną drobiazgowość, dotrzymuje sekretów. No i przede wszystkim za każdym razem zapewnia pomoc podczas rozpracowywania problemów księgowych oraz podatkowych.

Idealny pracownik biura rachunkowego musi osobno podchodzić do każdego kontrahenta i bazować na niepozowanych relacjach z nim. Obustronne zaufanie jest bardzo istotne w pracy w biurze rachunkowym. Mało tego, dalekowzroczne postrzeganie finansów firmy jest następnym idealnym atrybutem księgowego.

Wyszukanie biura rachunkowego, które spełnia te wszystkie warunki nie zawsze jest łatwą sprawą. Jakby co to znajdziesz właśnie takie w Gdyni, a jest nim https://pmksiegowosc.pl/. 

Jak widać żeby zostać księgowym nie jest wystarczające skończenie szkoły ekonomicznej. Na bycie dobrym fachowcem składa się szereg różnych czynników. Możesz zostać księgowym kiedy nie jesteś ani komunikatywny, ani otwarty, jednak będziesz w takim przypadku tylko następnym księgowym, a nie TYM, idealnym księgowym, o którego zabiegają spółki

Jeżeli szukasz biura rachunkowego, które posiada w swoim zespole pracowników, którzy mogą zaoferować Ci spersonalizowaną obsługę – poszukaj w Gdyni.