Zdrowie

Dom opieki dla seniora – co powinien mu zapewnić?

Czasem w naszym życiu przychodzi chwila, kiedy jesteśmy zmuszeni poszukać miejsca, w którym ktoś zadba o naszego seniora. Bez względu na to, czym taka konieczność jest spowodowana, ważne jest znalezienie doskonałego ośrodka, gdzie profesjonaliści zatroszczą się o naszego rodzica oraz dziadka. Na co zwrócić uwagę przy wyborze domu opieki? 

Czym się różni dom pomocy społecznej od zakładu opiekuńczo-leczniczego?

Państwowe domy opieki dzielimy na takie dla seniorów całkiem zdrowych i dla tych, u których niezbędna jest stała opieka lekarska. W domach pomocy społecznej nie ma większego problemu z dostaniem pokoju, ich koszt pokrywa w całości pensjonariusz i oferują podstawową opiekę, zalicza się do tego miejsce zamieszkania, jedzenie, ubrania oraz pomoc w pielęgnacji.

Dużo trudniej jest dostać się do zakładów opiekuńczo-leczniczych, gdzie udają się seniorzy z problemami zdrowotnymi. Poza podstawową opieką potrzebują oni także opieki lekarzy i pielęgniarek. Tam koszt prawie w całości pokrywa NFZ.

Prywatny dom opieki dla seniora – jakie ma udogodnienia?

Wybrane prywatne domy opieki bywają w części opłacane przez NFZ, jednak najczęściej jest to koszt od 2 do nawet 7 tys. zł co miesiąc.

Z reguły prywatne domy opieki pobierają dodatkową opłatę między innymi za lekarstwa, pieluchomajtki, bandaże, rękawice.

Jakie są więc udogodnienia w prywatnych domach opieki, które sprawiają, że pomimo swojej wysokiej ceny wciąż są atrakcyjnym wyborem?

Po pierwsze dostęp do lekarzy specjalistów jest dużo prostszy, głównie spowodowane jest to tym, że nie trzeba ograniczać się do konsultacji na NFZ. W większości domów opieki jest rehabilitant, który prowadzi dostosowane do pacjentów zajęcia. Tak, zajęcia te są płatne osobno, ale znowu – możliwe są na zaraz, nie trzeba czekać na miejsce z NFZ.

Poza tym do takiego domu opieki dla seniora dostajemy się od razu, nie musimy wypełniać dużej ilości dokumentów, jak w przypadku publicznych domów pomocy społecznej.

No i sporo domów seniora ma dużo udogodnień, przykładowo jest to indywidualna dieta, imprezy integracyjne, zajęcia dodatkowe, które rozwijają zainteresowania. Zazwyczaj warunki są atrakcyjniejsze niż w DPS a i koszt najtańszych prywatnych domów opieki nie jest dużo wyższa niż tych publicznych.

Na co zwrócić uwagę wybierając dom opieki dla seniora?

Przede wszystkim ważne jest wybranie takiej placówki, która położony jest w odpowiedniej lokalizacji. Powinno się pomyśleć o Sanus – dom seniora, zlokalizowany w Radlinie, tj. w pobliżu takich miast jak Żory, Rybnik, Wodzisław Śląski oraz Jastrzębie Zdrój. Na pewno będą w stanie zaoferować Ci pierwszorzędną opiekę. 

Jeżeli tylko masz warunki to odwiedź najpierw placówkę i zobacz co oferuje. Bardzo ważne jest zweryfikowanie kompetencji ludzi zajmujących się naszym seniorem – to oni będą codziennie spędzać z nim czas i pomagać mu. Następna istotna sprawa to otrzymanie informacji jak spędza się standardowy dzień w domu opieki – czy jest moment na aktywność fizyczną, zajęcia z rozwijania hobby czy ośrodek organizuje jakieś wydarzenia. Dopytaj się jak wygląda sprawa odwiedzin, z jaką częstotliwością są możliwe i czego można oczekiwać w kwestii podawania posiłków.

Im więcej się dowiesz na tym etapie, tym spokojniej będziecie się czuć kiedy zawieziecie tam swojego bliskiego. W końcu to nie jest kilkudniowy pobyt w hotelu, tylko zdecydowanie dłuższy czas zamieszkania, więc ważne aby dla wszystkich było to komfortowe.