Edukacja

Jak przygotować dziecko na pójście do żłobka?

Twoje dziecko jest już zapisane do żłobka i zastanawiasz się jak dopiąć wszystko na ostatni guzik? A może dopiero planujesz zapisanie go i myślisz co sprawia mu trudność, z czym pewnie sobie nie poradzi, a co będzie dla niego bułką z masłem? Jeżeli do pierwszego dnia w żłobku jest kilka dni to niewątpliwie pomoże Ci zestawienie rzeczy niezbędnych pierwszego dnia. Warto więc pomyśleć o skompletowaniu wszystkiego zawczasu i nie zostawiać tego na ostatnią chwilę.

Nastawienie dziecka i rodzica do żłobka

Najistotniejsze co musisz dopilnować przed wysłaniem dziecka do żłobka to dobre nastawienie. Chodzi tutaj zarówno o Twoje podejście, jak i o myśli brzdąca. Zarezerwuj sobie czas na wytłumaczenie pociesze, że zostaje z innymi dziećmi i Ciociami na parę godzin, że będzie to miły czas, a później do końca dnia będziecie razem. 

Pamiętaj, że dziecku w oka mgnieniu udzieli się Twój nastrój. Jeżeli będziesz poddenerwowana, przestraszona i Twój stosunek do tego pomysłu nie będzie pozytywny – maluch w kilka chwil złapie to zachowanie. Najprawdopodobniej masz taką sposobność, więc zostaw go na początku na zaledwie 2-3 godziny i bez pośpiechu wydłużaj czas. W ten sposób ty nie będziesz zestresowana, że od razu rozstajesz się z dzieckiem w nowym miejscu na 8 godzin dnia, i maluch będzie powoli przygotowywał się do coraz dłuższych obecności w żłobku.

Pamiętaj, że odpowiednia placówka uchroni Cię przed rozmyślaniem. Żłobek Kraina Kubusia w miejscowości Gorzów Wielkopolski bankowo zaoferuje Twojemu dziecku odpowiednią opiekę .

Na co zwrócić uwagę od pierwszych tygodni życia dziecka?

Już od samego początku życia dziecka możesz zacząć przygotowania do żłobka. Pokaż maluchowi, że zdarza się, że wychodzisz. Jeśli tylko zdołasz to poproś rodzinę o pozostanie z nim w mieszkaniu. Zabieraj w nowe miejsca i pozwól eksplorować świat. Ucz niezależności. Pozwalaj maluchowi zajmować się samym sobą, ale też daj mu przebywać z innymi dziećmi jeśli masz taką możliwość, dzięki temu będzie mu prościej odnaleźć się w grupie.

Lista must-have dla dziecka

Zapakuj dla dziecka jego ulubioną maskotkę i kocyk, smoczek, jeśli potrzebuje i plastikowy kubeczek na napoje. Do tego koniecznie maluch musi mieć ze sobą zapasowe buty i ubranka na zmianę. Jeżeli Twoje dziecko nosi pieluszki to pamiętaj zabrać do żłobka body, w innym przypadku zabierz majteczki. Oprócz tego pidżamka, koszulki z długim i krótkim rękawkiem, spodenki, sweterek, bluzę i skarpetki. Pamiętaj o pieluszkach, jeśli Twój potomek je nosi. Często przydają się też chusteczki nawilżane.

Na zakończenie rzecz trochę oczywista, ale zdecydowanie najważniejsza. Uśmiech! Uśmiechnięta i zadowolona mama to mniej zestresowane dziecko, a przecież żłobek nie ma kojarzyć się szkrabowi negatywnie, tylko ma być przyjemnością i miło spędzonym czasem.