Zdrowie

Jak się przygotować do rezonansu magnetycznego?

Rezonans magnetyczny to badanie niezwykle uniwersalne, które może wykazać wiele różnorakich dolegliwości i chorób. Wielu lekarzy często zleca je swoim pacjentom. Należy jednak pamiętać o najbardziej istotnych regułach przygotowania się do rezonansu, aby uniknąć jakichkolwiek uszczerbków na zdrowiu.

Przygotowanie do badania

Zalecenia są bardzo proste, ale nie należy ich bagatelizować. Przede wszystkim należy dostać skierowanie oraz dostarczyć wynik badania krwi, które odbyło się w ostatnim czasie. Nie można spożywać jakichkolwiek posiłków na dwie godziny przed rezonansem, chyba że odbywa się w trakcie znieczulenia – wtedy musimy być zupełnie na czczo. Jeśli będziemy stosować się do tych zaleceń, możemy mieć pewność, że rezonans magnetyczny odbędzie się bez zarzutów, a wyniki będą rzetelne i obiektywne.

Przeciwwskazania

Istnieje także szereg przeciwwskazań. Rezonans magnetyczny nie może się odbyć, kiedy pacjent ma rozrusznik serca lub w jego ciele znajduje się odłamek metalu lub innego rodzaju ciała obce, które reagują na magnes. Obecność na rezonansie w takim stanie może prowadzić do znacznego pogorszenia stanu zdrowia, a w niektórych przypadkach również nagłej śmierci. Zaleca się zatem rozsądek oraz dbanie o swoje zdrowie. Także osoby, które dysponują na przykład aparatem ortodontycznym lub klipsami naczyniowymi, nie powinny wziąć udziału w badaniu, choć jest to z pewnością kwestia do przedyskutowania z lekarzem.

Źródło: EuroRadiology Rezonans Magnetyczny