Zdrowie

Jaki jest koszt wykonania rezonansu magnetycznego w 2021 roku?

Współcześnie postęp w nowej technologii zauważalny jest szczególnie w medycynie. Powstają coraz nowocześniejsze urządzenia do diagnostyki, umożliwiające medykom na dokładne zobrazowanie ludzkiego ciała i są nieocenioną pomocą w wykrywaniu chorób. Takim przykładem jest niewątpliwie rezonans magnetyczny. Jest to badanie nieszkodliwe dla chorego, bezinwazyjne. Umożliwia precyzyjne zobrazowanie niemalże całego organizmu. Jest możliwość wykonania go w ramach NFZ, a także samodzielnie. Jaka jest cena takiego badania? Czy warto wykonać prywatnie? Wszystko zależy od cennika pracowni diagnostycznej, z którym warto się zapoznać. MRI jest z pewnością podstawowym urządzeniem zwłaszcza w szpitalach, a także różnego rodzaju pracowniach diagnostycznych oferujących swoje usługi nie posiadając kontraktu z NFZ. Medycy często kierują na skan wybranego obszaru ciała, gdyż jest to duże ułatwienie w diagnostyce.

Źródło: https://rezonansgdansk.pl/cennik/

Czym jest MRI?

MRI jest badaniem pozwalającym na uzyskanie wielopłaszczyznowych skanów całego ciała. Jest to wyjątkowo cenne badanie, pozwalające dokładny podgląd organizmu ludzkiego. Nie można zapomnieć, że jest to badanie bezpieczne wykorzystujące nieszkodliwe pole magnetyczne. Powstaje zjawisko rezonansu, natomiast celem komputera jest przetworzenie danych na trójwymiarowy obraz. MRI można także zrobić z użyciem kontrastu, który po podaniu daje precyzyjny obraz i stosuje się zwłaszcza w badaniu naczyń krwionośnych. 

Jakie są zalecenia do badania rezonansem magnetycznym??

Diagnostyka rezonansem magnetycznym ma szczególną wartość diagnostyczną, pozwala na ujrzenie wielu nieprawidłowości, które przy innych badaniach byłyby niemożliwe do zdiagnozowania. Przede wszystkim wykorzystuje się go przy diagnostyce raka, nieprawidłowości układu nerwowego, stanów zapalnych a także wielu innych. Oczywiście nie zawsze konieczne jest obrazowanie całego organizmu, badanie MRI można wykonać poszczególnych części ciała jak np.:

  • badanie głowy,
  • badanie kręgosłupa,
  • badanie jamy brzusznej,
  • MRI całego ciała,
  • badanie kości, stawów, serca.

Skierowanie oczywiście wypisuje lekarz prowadzący, a to jaki właściwie skan zleci zależy oczywiście od występujących dolegliwości. Rezonans magnetyczny ma nieocenioną wartość także przy wykrywaniu tętniaków oraz urazów mózgu. Jest to badanie wyjątkowo przydatne po wszelkiego rodzaju wypadkach, kiedy ważny jest czas, a zrobienie kilku innych badań diagnostycznych trwałoby zbyt długo.

Przeciwskazania do zrobienie rezonansu magnetycznego

MRI zdecydowanie należy do badań bezinwazyjnych i bezpiecznych dla pacjenta. Mimo to, istnieją sytuacje, które uniemożliwiają zrobienie MRI. Używane pole magnetyczne może mieć szkodliwy wpływ w przypadku niektórych wszczepionych urządzeń takich jak np. rozrusznik serca czy neurostymulator. Dotyczy to również wielu innych ciał obcych będących w ciele, m.in. aparat ortodontyczny i śruby. Diagnostyka MRI z użyciem kontrastu może być przeciwskazane przy chorobach nerek, ponieważ substancja ta mocno je obciąża. Wyjątkową ostrożność należy zachować w u alergików, ponieważ kontrast może uczulić. Dla ludzi cierpiących na lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami takie badanie jest wyjątkowo trudne.

Na czym polega badanie MRI?

Rezonans magnetyczny nie jest złożonym badaniem. Chory układa się na specjalnym stole, a następnie jest wsuwany do urządzenia gdzie wykonywany jest skan. Ważne, aby w trakcie badania leżeć bez ruchu. Osoba, która wykonuje skan znajduje się w osobnym pomieszczeniu, ale ma stały kontakt z pacjentem. W zależności od rodzaju wykonywanego skanu badanie trwa krótko.

Ile kosztuje diagnostyka rezonansem magnetycznym?

Badanie przy pomocy rezonansu magnetycznego jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jednakże czas oczekiwania jest bardzo długi. Można również zgłosić się do prywatnej pracowni obrazowej wyposażonej w rezonans i samodzielnie zapłacić za badanie. Jaki jest koszt wykonania rezonansu? Wszystko zależy od zakresu badania, cennika udostępnionego przez pracownię diagnostyczną oraz czy zrobione będzie ono z użyciem kontrastu. Zazwyczaj ceny wahają się od 400- 1000 złotych. Za badanie głowy zapłacimy ok. 400 zł, natomiast za badanie całego kręgosłupa, czyli trzech odcinków nawet 1000 zł. W chorobach ginekologicznych kieruje się pacjenta na rezonans miednicy, którego koszt wynosi ok. 600 zł. Przed przystąpieniem do badania bez refundacji warto zapoznać się z cenniekiem aby móc wybrać najkorzystniejsze miejsce.