Zdrowie

Jakie jest doskonałe wyposażenie gabinetu stomatologicznego?

W każdym gabinecie stomatologicznym jest sporo dziwnych przyrządów, których używa dentysta. Musi on porządnie widzieć co stało się z naszymi zębami i bardzo precyzyjnie dotrzeć do miejsc, w których obowiązkowa jest ingerencja. Większość akcesoriów stomatologicznych lekarze kupują w sklepach stomatologicznych online i obowiązkowo dezynfekują albo sterylizują je zanim zaczną je używać. Przyjrzyjmy się lepiej najważniejszym narzędziom w gabinecie dentysty.

Wpis został napisany na podstawie strony Megadenta – materiały stomatologiczne.

Jakie wyróżniamy rodzaje przyrządów stomatologicznych?

Przyrządy stomatologiczne możemy podzielić na różne typy. Na wstępie powinno się wyszczególnić narzędzia diagnostyczne, które są wykorzystywane podczas niemalże każdej wizyty u lekarza stomatologa. Następny rodzaj to akcesoria do profilaktyki stomatologicznej, to znaczy służące do usuwania kamienia nazębnego. W trakcie zabiegów kanałowych stosowane będą narzędzia endodontyczne, a w czasie kuracji dziąseł narzędzia do periodontologii.

Oprócz tego we wszystkich gabinetach stomatologicznym zobaczymy przyrządy do wypełnień stomatologicznych. W tych zestawach są nakładacze i upychadła, które pozwalają na włożenie do dziury jakiegoś wypełniacza. Najprawdopodobniej wszyscy wiedzą, że dentyści często zajmują się wyrywaniem zębów, a przy tym niezbędne będą narzędzia ekstrakcyjne. Jeśli za to ma zostać wstawiony implant to potrzebny będzie komplet narzędzi do implantologii. Na koniec zostały już tylko narzędzia chirurgiczne oraz mikrochirurgiczne jak między innymi pincety, nożyczki lub igłotrzymacze.

Jakie wyróżniamy narzędzia diagnostyczne?

Bazowym narzędziem diagnostycznym jest zgłębnik stomatologiczny. Dzięki niemu możliwe jest sprawdzenie stanu wierzchniej warstwy zęba, twardość zębiny oraz szczelność i wytrzymałość wypełnienia zęba. Dodatkowo, narzędzie to stosuje się przy opukiwaniu szkliwa w celu zweryfikowania stanu ozębnej. Zgłębniki można kupić w kilku kształtach. Wyszczególnić możemy takie sierpowe, prostokątne i rozwartokątne.

Kolejnym bardzo istotnym przyrządem jest lusterko stomatologiczne. Dzięki lusterku stomatolog sprawdza stan zębów, które są daleko i nie jest w stanie ich zobaczyć po prostu zaglądając do buzi. Dodatkowo podczas używania go lekarz ma możliwość wysłania snopu światła w dowolne miejsce w jamie ustnej.

W komplecie przyrządów diagnostycznych znajdzie się też pęseta stomatologiczna. Pozwala ona na skrupulatne chwytanie małych akcesoriów, tamponów albo kulek waty i wkładanie ich w wybrane miejsce w buzi.

Każdy przyrząd stomatologiczny zrobiony jest ze stali nierdzewnej tak żeby można było je dezynfekować i sterylizować. Można je z powodzeniem zamówić w internetowym sklepie stomatologicznym.

Kiedy dentysta używa kleszczy i wierteł stomatologicznych?

Kleszcze są jednym z podstawowych przyrządów ekstrakcyjnych i są używane podczas wyciągania korzeni, które są w dziąśle. Przede wszystkim używane są przez chirurgów stomatologicznych, którzy zajmują się ekstrakcją zębów. Narzędzie to nie jest lubiane przez pacjentów, wyglądem przypomina trochę kombinerki – mają tak zwane dzioby, które osiągają szerokość 3mm i to za ich pomocą łapane są korzenie zębów.

Następnym znienawidzonym narzędziem stomatologicznym jest wiertło. Dzięki niemu dentyści mogą leczyć próchnicę, więc są w każdym gabinecie. Możemy podzielić wiertła ze względu na materiał wykonania i wyróżnimy stalowe, ze spiekanego węglika i diamentowe. Każde z nich ma inne parametry i zastosowanie. Wiertła stalowe najczęściej stosowane są podczas usuwania próchnicy. Wiertła ze spiekanego węglika są bardziej wytrzymałe niż te stalowe i są wykorzystywane podczas cięcia metalu i zębiny. Wiertła diamentowe natomiast są bardzo uniwersalne i bywają stosowane tak samo do wygładzania miejsc chropowatych, jak i podczas pracy z wytrzymałymi materiałami. 

Dobry stomatolog niesamowicie dokładnie dobiera materiały oraz narzędzia używane do leczenia. Wszystkie potrzebne narzędzia można nabyć w internetowym sklepie stomatologicznym dlatego nie ma potrzeby aby bać się o ich dostępność.