Księgowość

Jakie uprawnienia są potrzebne, aby zostać księgowym?

Nie da się ukryć, że w obecnych czasach rzetelna księgowa jest niezwykle cennym członkiem załogi. Przyda się w każdej firmie, nieważne, czy mowa o niewielkim startupie, czy ogromnym i dobrze prosperującym zakładzie pracy. Na szczęście profesjonalna księgowość jest na wyciągnięcie ręki, gdyż coraz więcej osób chce pracować w miejscu, jakim jest biuro rachunkowe lub jednoosobowej działalności. Dobrze będzie dowiedzieć się, jakie wymagania trzeba spełnić, żeby pracować jako księgowa lub księgowy.

Czym charakteryzuje się dobra księgowość?

Profesjonalne biuro rachunkowe musi cechować się paroma istotnymi kwestiami. Nade wszystko obsługa klienta musi być odpowiednia – chodzi tutaj przede wszystkim o indywidualne podejście do potrzeb każdej osoby, która zamierza skorzystać z usług, jakie oferuje dane biuro księgowe (takie jak na przykład ksiegowygdynia.pl). Kluczowe jest także w pełni sumienne podejście do wszystkich czynności – księgowość charakteryzuje się tym, że wymaga bycia dokładnym oraz rozważnym, a zatem księgowa musi być osobą nad wymiar odpowiedzialną. 

Jakie kwalifikacje są konieczne, by zostać księgową?

Nie ma w Polsce jeszcze konkretnych studiów, które automatycznie pozwalają na wykonywanie zawodu księgowego. Dobrze jednak ukończyć jeden ze zbliżonych kierunków, takich jak ekonomia czy finanse i rachunkowość – z pewnością zostanie to docenione przez pracodawcę, jak również zapewni obszerną wiedzę oraz potrzebne umiejętności, które pozwolą później na pracę w miejscu, jakim jest biuro księgowe. Warto także podjąć pewne kursy umożliwiające poszerzenie kompetencji, ponieważ księgowość cały czas idzie do przodu i stawia przed księgowymi cały czas nowe wyzwania.