Przemysł

Kursy SEP – co to jest i dla kogo?

Czym są kursy energetyczne i kto powinien się na nie zapisać?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że istnieją kursy SEP na poziomach G1, G i G3. Kursy SEP przygotowują do egzaminów na uprawnienia elektryczne, energetyczne i gazowe. Taki egzamin muszą zdać wszystkie osoby, które planują mieć pracę w branży energetycznej. Żeby uczestniczyć w kursie musisz być pełnoletni i posiadać przynajmniej podstawowe wykształcenie. Warto żebyś o nim pomyślał jeśli jesteś studentem, który chce poszerzyć swoją wiedzę w temacie branży energetycznej, elektrycznej i gazowej, ale też jeśli jesteś wieloletnim pracownikiem i potrzebujesz dodatkowych uprawnień, albo kiedy aktualne już wygasły. Oczywiście w kursie SEP mają możliwość wziąć udział także całkowicie nowe osoby w branży, które nie mają żadnych umiejętności oraz doświadczenia. Pamiętajcie, że kursy energetyczne należy odnawiać co 5 lat.

Artykuł na podstawie oferty CSZ – kursy energetyczne z Krakowa.

Co dadzą Ci uprawnienia po kursie SEP?

Kurs SEP przeważnie składa się z zajęć teoretycznych, na których prowadzący odtwarza prezentację a następnie z egzaminu sprawdzającego te umiejętności. Wiele firm, które prowadzą kursy SEP proponuje przeprowadzenie go w dowolnym mieście w kraju, dla przykładu w Krakowie, musi się jedynie zebrać grupa przynajmniej 5 osób.

W trakcie kursu SEP kursantom są przedstawione akty prawne, zasady bezpieczeństwa i higieny pracy ale też ochrona przeciwpożarowa i pierwsza pomoc. Zapisując się na kurs energetyczny G1 uzyskasz certyfikat, który pozwoli Ci na monitorowanie sprzętów, instalacji i sieci energetycznych o napięciu równym lub niższym niż 1 kilowolt a także takich z napięciem znamionowym większym niż 1 kilowolt. W dodatku kończąc kurs SEP i zaliczając egzamin państwowy dostaniesz możliwość użytkowania i dozoru maszyn elektrotermicznych i takich do elektrolizy.

Następna kategoria kursu SEP to jest G2 i posiadając takie kwalifikacje będziesz mógł zajmować się komponowaniem, renowacją a także użytkowaniem maszyn, które wysyłają ciepło większe niż 50 kilowatów, a także kotłów, turbin wodnych czy też parowych, urządzeń wentylacyjnych, chłodniczych i klimatyzacyjnych o mocy powyżej 50 kilowatów.

Istnieje jeszcze jeden rodzaj kursu SEP i jest to G3. Podczas niego nauczysz się o sprzętach gazowych i uzyskasz uprawnienia do eksploatacji, konserwowania i dozoru sprzętów i instalacji o ciśnieniu do 5 kilopaskali i większym, generatorów gazu, turbin gazowych i sprzętów, które są przeznaczone do wyrobu paliw gazowych. Dodatkowo będziesz mógł się zajmować utrzymaniem urządzeń służących do oczyszczania, rozlewania a także przerabiania gazu oraz paliw gazowych. Istotna jest również możliwość użytkowania aparatury, która jest stosowana do kontroli, pomiarów oraz przewodzenia siecią, instalacjami a także pojedynczymi sprzętami. 

Jak widać więc każdy etap kursu SEP różni się od siebie zakresem obowiązków. Możesz wybrać ten, którego potrzebujesz do pracy, albo zrobić wszystkie na raz. W Krakowie z pewnością jest kilka firm, które zorganizują dla Ciebie kurs SEP a także egzamin.

Jakich pytań możesz się spodziewać podczas egzaminu?

Egzamin zazwyczaj jest w ten sam dzień co był kurs i jest ustny. W trakcie niego komisja może spytać o to jak działają urządzenia, instalacja oraz sieci. Możesz spodziewać się także pytań o to jakie trzeba spełnić warunki żeby móc wykonywać prace kontrolne, pomiarowe i montażowe. Bardzo prawdopodobne że pojawią się pytania o zasady BHP, jak udzielić pierwszą pomoc oraz ochronę przeciwpożarową. Na koniec może znaleźć się również zapytanie jak zachować się kiedy zdarzy się awaria, pożar albo inne zagrożenie dla maszyn i ludzi. Każde z tych zagadnień będzie Ci pokazane na kursie SEP w Krakowie albo innej miejscowości, więc nie musisz się martwić, że czegoś nie będziesz wiedzieć.