Zdrowie

Lepsze są implanty czy proteza?

Mówi się że piękny uśmiech to nasza największa ozdoba. Próchnica i urazy mechaniczne to najczęściej spotykane czynniki powstawania ubytków uzębięniu. Luki w uzębieniu są nie tylko mało estetyczne ale mogą prowadzić także do nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Do takich liczy się przemieszczanie okolicznych zębów, które niesie za sobą wady zgryzu. Gdy powstają luki należy odwiedzić gabinet protetyczny jak najszybciej. Postaramy Ci się przybliżyć najpopularniejsze metody.

Protezy dentystyczne

Protetyka ma wiele zwolenników, wiąże się z mniejszym kosztem niż implantologia,a także proces jest dużo krótszy. Protezy można kategoryzować na stałe i ruchome. Do stałych liczymy takie które wyciągamy na noc. Ich mankamentem jest to że musimy je wyczyścić z resztek jedzenia, są także większe niż protezy stałe czy implanty. Pacjent musi zaadaptować się do noszenia ich. Współczesne protezy są bardzo podobne do wyglądu fizjologicznych zębów a ich dostosowanie w pracowni protetycznej gwarantuje komfort użytkowania. Protezy stałe to mosty i korony, które protetyk mocuje do zębów pacjenta. Korony zostają przymocowane do podbudowy stworzonej ze stałego zęba, a mosty do okolicznych zębów. Do zamocowania mostu lub korony trzeba oszlifować ząb. Może to budzić strach, natomiast kiedy jesteś po leczeniu kanałowym nie ma to większego znaczenia.

Implany zębowe

Implanty to niewątpliwie jedno z najbardziej wytrzymałych rozwiązań, ale też najbardziej skomplikowanych. Podczas operacji dentystycznej śruba mocująca implant umieszczana jest w szczęce, co imituje naturalny korzeń zęba. Po skończonej operacji trzeba odczekać kilka miesięcy, aby implant scalił się z tkanką, co istotnie wydłuża czas leczenia. Jako ostatni element na śrubie osadzana jest korona, którą robi pracownia protetyczna. Jest to zabieg mniej agresywny niż protezy stałe, ponieważ nie uszkadza się okolicznych zębów. Protetyk odtwarza jedynie brakujący ząb. Wszystkie opisane metody są dostępne w naszej pracowni protetycznej w Częstochowie, umów się na wizytę a znajdziemy razem najbardziej korzystne dla Ciebie rozwiązanie.