Księgowość

Na czym polega praca biura rachunkowego?

Biuro rachunkowe jest podmiotem gospodarczym, które za przedsiębiorców rozlicza podatki dochodowe, podatki od towarów i usług VAT. Nierzadko prowadzi także dokumentację kadrową, czyli listy płac, wyliczanie dni urlopowych i opracowywanie deklaracji PIT. Do zadań dobrego biura rachunkowego należy też tworzenie ksiąg handlowych i podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów.

Zarówno duże jak i niewielkie firmy bardzo często chcą zacząć współpracę z biurem rachunkowym, niż zajmować się rachunkowością samemu. 

Jakie biuro rachunkowe będzie najlepsze dla mnie?

Na rynku zaobserwujemy bardzo dużo biur księgowych. Mogą to być nieduże rodzinne firmy, wielkie firmy przyjmujące do pracy kilkadziesiąt pracowników, ale również ogólnopolskie mobilne księgowości. Z pewnością niełatwo jest wybrać , która będzie pasować każdemu.

Warto spojrzeć, czy firma, której planujesz oddać w ręce całą księgowość posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i ma Licencję Ministerstwa Finansów. Co prawda od 2014 roku nie ma konieczności posiadania wykształcenia kierunkowego aby zostać księgowym. Nie trzeba też mieć certyfikatu Ministerstwa Finansów, ale to my podejmujemy decyzję czy chcemy powierzać odpowiedzialność w ręce firmy, która może nie mieć pojęcia na tematy rachunkowości.

Kolejnym aspektem, który powinno się sprawdzić jest występowanie tzw. opiekuna klienta. Niektóre biura rachunkowe oferują określonego doradcę, który ma za zadanie opiekować się Twoją firmą. Dostajesz kontakt do swojego opiekuna i posiada on wszystkie sprawozdania o Tobie zawsze w pogotowiu. Tańsze biura wielokrotnie nie dają takich możliwości i zazwyczaj, kiedy potrzebujesz jakiś danych musisz zadzwonić na ogólną infolinię i poczekać, aż losowy konsultant znajdzie dokumentację Twojej firmy.

Czy warto powierzyć prowadzenie księgowości biuru?

Najważniejsze jest, że warto zacząć współpracę z biurem księgowym z uwagi na fakt, że jest to gigantyczna oszczędność czasu. Kierując firmą nierzadko lepiej jest zarezerwować go na znajdowanie nowych kontrahentów, lub atrakcyjniejszą obsługę tych, którzy z nami są, niż na samodzielne tworzenie ksiąg rachunkowych. Co więcej – aby dobrze prowadzić finanse w firmie trzeba być na bieżąco z wciąż modyfikowanymi przepisami prawa w zakresie rachunkowości.

Ostatni już powód to odpowiedzialność za uchybienia i przeoczenia. Jeżeli oddasz niepoprawne sprawozdanie do Urzędu Skarbowego możesz dostać karę grzywny, albo, co więcej, zarzut popełnienia oszustwa podatkowego. W sytuacji kiedy współpracujesz z właściwym biurem rachunkowym – to ono płaci karę.