Edukacja

Przyjazne przedszkole – co to oznacza w praktyce? Dlaczego należy przemyśleć to, aby posłać naszego malucha do takiego przedszkola?

Psycholodzy wspólnie twierdzą, iż dzieciństwo to fundamentalny czas w życiu człowieka. W tym czasie kształtuję się wiele procesów nie tylko fizycznych, ale głównie psychicznych. Dlatego tak ważna, przede wszystkim w młodzieńczych latach, jest godziwa i szczegółowa piecza nad dzieckiem.  

Przedszkole to kraina, która którą stworzono po to, żeby opiekować się dziećmi. ranga tej instytucji wzrasta zwłaszcza w gronie matek i ojców, którzy chcą, żeby ich dzieci znajdowały się gdzieś, gdzie będą chronione. To, że rodzice martwią się o swoje dzieci jest bez wątpienia zrozumiała – gdy oni są w pracy, chcą mieć pewność, że wtedy ich pociechy bawią się pod okiem starszych. Ranga kształcenia przedszkolnego rokrocznie wzrasta – przez co wymagania wobec placówek także.

Co jest naistotniejsze w kreowaniu przyjaznego przedszkola? I w jakich miastach możemy ich oczekiwać?

Ważnym szczegółem kreowania dobrych relacji z maluchem jest czas, który spędza z nim nauczyciel – na poznanie indywidualnych potrzeb i preferencji. W tej dziedzinie wśród polskich przedszkoli największą przewagę mają placówki prywatne, zatrudniające najbardziej wykwalifikowanych pracowników. 

Przyjazne przedszkole w Toruniu to miejsce, w którym rodzice i dzieci czują się dobrze. Stąd też wymagana jest duża częstotliwość konsultacji rodziców z nauczycielami tak, aby utworzyło się między nimi obopólne poczucie zaufania. Przedszkole, powinno wiązać się z nauką, frajdą a także świetnie spędzonym czasem, to sprzyja najmłodszym w natychmiastowej asymilacji do nowo poznanego środowiska również powoduje, że dziecko chętnie a także radością na buzi chodzi. A to najważniejsza rzecz zarówno dla rodziców jak również dla samego przedszkola. 

W opinii statystyk zadowolenia matek i ojców na szczycie najbardziej docenianych placówek w segmencie przedszkoli niepublicznych na ten moment znajdują się takie miasta jak: Kraków, Rzeszów, Toruń, Warszawa, Poznań oraz Łódź. Jeśli chodzi o placówki niepubliczne – wyróżniają je w pierwszej kolejności poziom opieki nad podopiecznymi a także masa gier i zabaw, które rozwijają dzieci. 

nadrzędne oznaki przyjaznego przedszkola:

  • Wzajemne oddziaływanie maluchów rodziców i pracowników przedszkola na najwyższym szczeblu – stałe meldowanie rodzicom o progresie, pochlebiające komentarze, ale również obustronne wskazówki
  • Posiadająca wysokie kwalifikacje sztab wychowawców oraz dobrze przygotowana rada zarządzająca
  • Szczególnie ważnym elementem, do którego dużą wagę przywiązuje kadra nauczycielska, stanowi rozwój wychowanków na każdym polu
  • najmłodsi doskonalą swoje zainteresowania i smykałki a także mają przy tym zagwarantowane kompleksowe oparcie i całkowitą piecze dorosłych
  • Każdy podopieczny jest ważny – oryginalne nastawienie do dziecka, zaowocuje odnalezieniem indywidualnego zdolności
  • Przywiązywanie wagi do preferencji np. w kwestii jadłospisu – tutaj także powtarza się podpunkt o obustronnej konsultacji między rodzicami i nauczycielami