Prawo

Sprawa karna i cywilna – jaka to różnica?

Podstawową różnicą pomiędzy sprawami karnymi i cywilnymi jest to jak są rozstrzygane. W sprawach karnych sędzia musi dowiedzieć się prawdy, nawet jeśli obrońca i prokurator nie są zaangażowani w sprawę. W postępowaniach cywilnych za to sędzia nie musi dowiadywać się niczego na własną rękę. Co jeszcze jest innego w tych procesach? Kiedy musisz sprawdzonego adwokata? Czy znajdziesz odpowiedniego w Gdańsku?

Czym wyróżnia się sprawa karna

Sprawy karne obejmują sytuacje, które uważa się za szkodliwe dla ogółu.

W postępowaniu karnym to sąd odpowiada za wynik rozprawy. Właściwie możemy powiedzieć, że sąd musi dążyć do poznania prawdy, nawet jeśli osoba oskarżona, jej obrońca i oskarżyciel nie są zaangażowani w proces. W innym przypadku sąd musi sam przeprowadzać dowody i je analizować.

Jak wygląda sprawa cywilna?

Sprawy cywilne przeważnie dotyczą prywatnych sporów pomiędzy osobami lub instytucjami.

W sprawach cywilnych rozwiązanie sprawy jest zależne od tego, jak strona będzie do niego przygotowana i jak sprawę pociągnie. Oprócz tego, że musi sama pokazać sądowi argumenty na poparcie swoich żądań, to też należy zrobić to w odpowiednim terminie i formie – w innym przypadku sąd ma możliwość odmówić przyjęcia takich dokumentów i oświadczeń.

Pamiętaj, że to w trakcie postępowań cywilnych przeważająca część ludzi próbuje rozwiązać swoje sprawy w sądzie. Są to na przykład sprawy spadkowe, odszkodowawcze, a także procesy rodzinne takie jak alimenty, adopcje i rozwody.

Co kiedy zostałeś pozwany, albo kiedy chcesz kogoś pozwać?

Weź pod uwagę, że procesy cywilne rozwiązują jakieś konflikty i niesamowicie istotne jest posiadanie dobrego adwokata. Musi znaleźć maksymalną ilości dowodów, które będą przemawiały na Twoją korzyść. Wiedz, że w prawie cywilnym, całkowicie inaczej niż w karnym, to zaabsorbowanie Twojego prawnika zadecyduje o tym czy wygrasz proces. W Gdańsku z pewnością znajdziesz właściwego prawnika, który wesprze Cię w procesie. 

W postępowaniu karnym za to sprawdzony adwokat pomoże Ci szybko i bezproblemowo przejść przez proces i wykazać, że jesteś niewinny. Nawet jeżeli wydaje Ci się, że sprawa powinna skończyć się na Twoją korzyść, to zaufany adwokat sprawi, że nie będziesz się aż tak bardzo stresował.

Nie jest ważne więc, czy potrzebujesz obrońcy w sprawie karnej, czy prawnika w postępowaniu cywilnym – bez wątpienia powinieneś postawić na profesjonalnego i wykwalifikowanego prawnika, którego na 100% znajdziesz w Gdańsku.

Źródło: jolantawawrzyniak.pl – kancelaria adwokacka z Gdańska